Измамата с бомбата на Пентагона подчертава силата на изкуствения интелект – какво може да означава това за крипто?
Фалшива снимка на експлозия в Пентагона обиколи платформите на социалните медии, подчертавайки силата на изкуствения интелект. В понеделник изображение, генерирано от изкуствен интелект, показващо дим, издигащ се от емблематичната сграда, предизвика шокови вълни в платформите на социалните медии, като дори предизвика моментна разпродажба на американския фондов пазар.
Фалшивите новини оказаха влияние и върху пазара на криптовалути, тъй като биткойнът претърпя кратък „светкавичен срив“, падайки до около $26 500, преди да се възстанови до текущата си цена от над $27 300, според CoinGecko. Изображението първоначално беше публикувано от вече спрян проверен Акаунтът в Twitter „Bloomberg Feed“, който твърди, че е имало „голяма експлозия“ близо до Пентагона.
Редица големи медии, включително контролираната от руската държава медия Russia Today, както и някои влиятелни лица, приеха новината , което допълнително допринася за разпространението на фалшивите новини. Други обаче бързо забелязаха несъответствия в изображението и факта, че няма други изображения или доклади от други свидетели. „Уверен съм, че тази снимка, която твърди, че показва „експлозия близо до петоъгълника“, е генерирана от AI“, каза дигиталния изследовател Ник Уотърс.
„Вижте предната част на сградата и начина, по който оградата се слива с бариерите на тълпата. Също така няма други изображения, видеоклипове или хора, публикуващи като свидетели от първа ръка.“
По подобен начин пожарната служба на окръг Арлингтън опроверга твърдението. „Няма експлозия или инцидент в или близо до резервата на Пентагона“, туитираха те, добавяйки, че „няма непосредствена опасност или опасности за обществеността“. Фалшивото изображение на експлозията в Пентагона поражда безпокойство относно възможностите на AI
Инцидентът повдигна опасения относно потенциалния опасности от AI инструменти, които могат да бъдат използвани от злонамерени участници по целия свят за разпространение на дезинформация и предизвикване на хаос онлайн.
Измамата за Пентагона не е първият случай на вирусни изображения, генерирани от AI, които заблуждават обществеността. Минали примери включват изображения на папа Франциск, носещ яке Balenciaga , фалшив арест на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и дълбоки фалшификати на знаменитости, популяризиращи измами с криптовалута.
Тези случаи доведоха до призива на технически експерти за шестмесечно спиране на разработването на усъвършенстван AI, докато не бъдат установени подходящи насоки за безопасност.По-рано тази година , Центърът за изкуствен интелект и цифрова политика, водеща група за технологична етика, също поиска FTC в жалба да спре комерсиалните издания на GPT-4, цитирайки опасения за поверителността и обществената безопасност.
В жалбата групата твърди, че GPT- 4 е „предубеден, измамен и риск за неприкосновеността на личния живот и обществената безопасност“. Той също така каза, че инструментът е причинил безпокойство сред някои потребители с бързите си и подобни на човешки отговори на запитвания.
Още през април президентът на САЩ Джо Байдън също предупреди, че изкуственият интелект може да бъде опасен, като подчерта, че е отговорност на технологичните компании да гарантират, техните продукти са безопасни за обществена употреба, преди да ги пуснат.