BEUC критикува Instagram, TikTok за разрешаване на крипто измами
Европейската организация на потребителите (BEUC) публикува доклад, обвиняващ водещи социални медийни платформи, включително Instagram, TikTok, Twitter и YouTube, че позволяват измами, свързани с цифрови активи.
В доклад от 20 страници надзорният орган категоризира цифровите активи като силно рискови и склонни към измами, подчертавайки въздействието, което криптовалутите оказват върху потребителите, както и ролята на така наречените крипто инфлуенсъри. Пазителят подчерта, че платформите за социални медии като Instagram и TikTok поддържат свободни политики, които позволяват на измамниците да се насочват към нищо неподозиращи тийнейджъри.
„Подходът на социалните медийни платформи към крипто рекламата е много съмнителен и някои от тях все още не прилагат достатъчно своите вътрешни политики“, пише BEUC.
Нашето изследване откри достатъчно доказателства за подвеждаща промоция на крипто в Instagram, YouTube, TikTok и Twitter въпреки рекламните политики на социалните медийни платформи.
BEUC е група от 45 независими потребителски организации в 31 държави, които представляват тези институции в ЕС и защитават интересите на потребителите. BEUC призовава КЗК да наложи по-строги правила за рекламиране Докладът на BEUC призовава Европейската мрежа от национални потребителски органи (CPC-Network) да действа и да наложи по-строги правила за рекламиране на тези платформи.
Групата също поиска от CPC-Network да „изиска от съответните социални медийни платформи да включат в своите Условия за ползване забрана за влиятелни лица да популяризират крипто продукти и да приемат подходящи механизми за предотвратяване на излагането на потребителите на нелоялни търговски практики, свързани с тези продукти .“
Новият доклад съвпада с това, че ЕС е в челните редици на крипто законодателството, одобрявайки законодателството за пазарите на крипто активи (MiCA) съвсем наскоро, което има за цел да се противопостави на манталитета на „дивия запад“, преобладаващ в пространството на цифровите активи.
Регламентът има за цел да предостави правна яснота на сектора и да защити инвеститорите от измамници, като същевременно насърчава иновациите в пространството. Правилата, които се очаква да бъдат приложени през 2024 г., изискват фирмите, които искат да издават, търгуват и защитават крипто активи, токенизирани активи , и стабилни монети в блока от 27 държави за получаване на лиценз.
Междувременно някои социални медийни платформи вече са предприели мерки за борба с крипто измамите. Например миналия месец YouTube се намеси, за да предотврати популяризирането на измама с криптовалута XRP в хакнатия популярен YouTube канал DidYouKnowGaming.
По това време екипът зад DidYouKnowGaming предупреди в Twitter, че са загубили достъп до канала си в YouTube, който има 2,4 милиона абонати, след като акаунтът им в Google е бил хакнат. YouTube реагира бързо, като помоли YouTuber за определена информация в опит да им помогне да си възвърнат достъпа до акаунта си. Все пак броят на създателите, станали жертва на хакове, популяризирани в социалните медийни платформи, се е увеличил напоследък с дори по-големи канали като тъй като Linus Tech Tips съобщава за подобни проблеми.
Рискът, породен от подобни хакове, се увеличи допълнително напоследък с нарастването на дълбоките фалшиви съобщения, които се генерират от AI инструменти за създаване на фалшиви видеоклипове за представяне на известни публични личности, които могат да подведат инвеститорите.