Виновникът за прословутото хакване на Twitter през 2020 г., който измъкна хиляди долари в биткойни от потребители на Twitter, беше осъден на пет години затвор за престъплението си, както и за отделна схема за размяна на SIM карти.
По време на произнасянето на присъдата в Окръжния съд на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк в петък, съдия Джед Ракоф даде на 24-годишния Джоузеф О’Конър кредит от 28 месеца за вече излежано време, оставяйки по-малко от 3 години до присъдата му.
САЩ също поискаха конфискация/реституция на 2 милиона долара.
„Престъпленията с криптовалута твърде лесно се отхвърлят само като пари. Но съдбите на хората бяха засегнати“, каза Ракоф, според Inner City Press.
„В калифорнийските престъпления той съсипа живота на други млади хора.“
О’Конър – иначе известен със своя Twitter манипулатор PlugWalkJoe – заговорничи да хакне над 100 високопоставени акаунта в Twitter през юли 2020 г. Той и съзаговорниците използваха своите манипулации, за да поискат биткойни (BTC) от своите последователи, като лъжливо обещаха да изпратят обратно BTC в замяна.
Хакването започна с отвличане на специфични за крипто индустрията акаунти като CoinDesk, Coinbase и Binance, преди да премине към масови фигури като Илон Мъск, Уорън Бъфет, Джо Байдън, Барак Обама и Ким Кардашиян, заедно с компании като Apple, Uber и CashApp. О’Конър успя да спечели общо 103 960 долара от схемата, преди измамните публикации да бъдат премахнати от Twitter.
Той е четвъртият съинспиратор, за който е известно, че е замесен в хакването, заедно с Нима Фазели, Мейсън Джон Шепард и Греъм Кларк.
Докато по-късните трима бяха арестувани малко след хакването, О’Конър избягваше властите около една година, преди да бъде арестуван в Испания по искане на Федералното бюро за разузнаване (ФБР). Той беше екстрадиран в САЩ миналия месец.
Седемнадесетгодишният Кларк беше смятан за лидер на глутницата и беше осъден на три години затвор през март 2021 г., след като получи 30 обвинения в престъпления.
Схемата за размяна на SIM карти O’Conner също се призна за виновен за отделна схема за размяна на SIM карти, в която той е извлякъл средства от множество висши ръководители в криптовалута, което му носи много по-големи цифрови активи на стойност $784 000. Кражбата през 2019 г. включва 770.784869 Bitcoin Cash (BCH), 6363.490509 Litecoin (LTC), 407.396074 Ethereum (ETH) и 7.456728 BTC.
От момента на кражбата стойността на тези монети се е удвоила до 1,6 милиона долара. „Отвъд океана той се насочи към хора в САЩ. Това не бяха детински престъпления“, каза помощник-прокурорът на САЩ Олга Зверович. „Използваше миксери и бъркалки. Не сме го забравили.”