Блокчейн експериментът на Зимбабве: Икономистите се съмняват в потенциала на обезпечените със злато цифрови токени да ограничат валутната криза
Обезпеченият със злато цифров токен на Зимбабве, иновативен опит на Резервната банка на Зимбабве (RBZ) да стабилизира местната валута, е посрещнат със скептицизъм от икономистите.
Въпреки първоначалния интерес към токена, неговото усвояване оттогава спадна, което предполага, че без силни макроикономически политики токенът сам по себе си не може да реши проблемите с хиперинфлацията в Зимбабве.
В ход безпрецедентен в икономическата история на страната, Зимбабве представи обезпечен със злато цифров токен този май, иницииран от Резервната банка на Зимбабве (RBZ).
Икономистите обаче твърдят, че този токен няма да бъде сребърният куршум срещу постоянната валутна нестабилност на нацията, като вместо това предлагат по-традиционни макроикономически политики.
Цифровият токен, чиято стойност е подкрепена от златните резерви на Зимбабве, беше емитиран в отговор на осакатяващата инфлация, последвала драматичния срив на зимбабвийския долар през 2008 г., събитие, което постави рекорд с месечни нива на инфлация, скочили до 79,6 милиарда процента .
Оттогава Зимбабве се бори с необуздана хиперинфлация. В опит да смекчи това, нацията въведе нов зимбабвийски долар (ZWL) през 2009 г. с дванадесет нули, премахнати от предишната валута (ZWD). Но до юни 2023 г. инфлацията скочи до 175,8% след значителна девалвация на местната валута.
Скептиците, включително Проспер Читамбара, старши икономист изследовател в Института за изследване на труда и икономическото развитие на Зимбабве (LEDRIZ), предполагат, че е малко вероятно токенът да спре растежа на паричното предлагане – основният проблем. Самият токен, твърдят те, няма силата да намали парите, циркулиращи в икономиката при липса на стабилни макроикономически политики.
Интересното е, че въпреки инфлационните сътресения, зимбабвийският долар все още се използва заедно с щатския долар, който местните жители смятат за по-малко променлив.
Като се има предвид този сценарий, служителите на централната банка се стремят към обезпечения със злато цифров токен, за да намалят нуждата от чуждестранна валута, според управителя на RBZ Джон Мангудя.
Мангудя посочи, че във времена на хиперинфлация хората търсят надежден запас от стойност. По този начин централната банка се надяваше, че този цифров токен може да изпълни тази нужда. Въпреки това, както показва бавното приемане на токена, той не успява да се справи ефективно с хиперинфлацията.
Всъщност токенът показа обещание първоначално, привличайки 135 приложения на стойност около 12 милиона долара през първите четири дни от издаването. Все пак това не можа да спре обезценяването на местната валута спрямо щатския долар. Оттогава търсенето на токена е намаляло, според последните данни на централната банка.
И Читамбара, и Варун Пол, директор на Централната банка за дигитална валута и пазарна инфраструктура в институционалната платформа за попечителство на крипто Fireblocks, подчертават необходимостта от стабилно макроикономическо управление за разрешаване на валутната дилема на Зимбабве. RBZ наистина прилага рестриктивна парична политика, но публичните разходи продължават да растат, което противоречи на усилията за контрол на паричното предлагане.
Международният валутен фонд (МВФ), който в момента води дискусии със Зимбабве за изчистване на огромния си дълг, също изрази своите резерви относно символичната инициатива. Въпреки тези препятствия, пътуването към стабилна икономика на Зимбабве продължава, като експертите повтарят решаващ съвет:
„Не харчете това, което нямате.“